przygotowywanie pena z insuliną

Insulina jest znanym lekiem na cukrzycę typu I, który podawany jest poprzez regularne iniekcje podskórne. Sposób ten nie należy do najprzyjemniejszych, jednak insuliny nie da się przyjmować drogą doustną, tak by była skuteczna, toteż większość diabetyków skazana jest na częste zastrzyki. Od pewnego czasu badana jest jednak inna droga podawania insuliny – przez śluzówkę wyściełającą wnętrze nosa, za pomocą atomizera. Co więcej, podawana w ten sposób ma zupełnie inny profil działania i stanowi potencjalne narzędzie terapeutyczne również dla innych jednostek chorobowych.

Wpływ donosowej insuliny na mózg i chorobę Alzheimera

Insulina przyjmowana wziewnie, przez śluzówkę nosa transportowana jest bezpośrednio do mózgu i nie podnosi poziomu hormonu we krwi obwodowej, tak jak ma to miejsce w przypadku iniekcji z insuliną. Dzięki takiemu schematowi, donosowa insulina nie powoduje hipoglikemii.

W mózgu występują receptory insuliny, a szczególnie gęsto ulokowane są ulokowane w hipokampie. Hipokamp jest rejonem mózgu, który odgrywa m.in. doniosłą rolę w zapamiętywaniu i przechowywaniu wspomnień.

Bardzo ciekawe są próby wykorzystania donosowej insuliny w kuracji choroby Alzheimera. Przeprowadzono badanie na pacjentach we wczesnym stadium rozwoju Alzheimera i zauważono w nim, że donosowa insulina może spowalniać, zatrzymywać, a nawet odwracać skutki choroby, co widoczne było w codziennym funkcjonowaniu pacjentów, w testach sprawdzających pamięć i zdolność przyswajania informacji, jak i w biochemicznych wskaźnikach rozwoju choroby Alzheimera, które badane były z próbek płynu mózgowo-rdzeniowego.

W postaci donosowej stosowane są imponujące dawki insuliny, sięgające nawet 160 IU w skali dnia, bez wyraźnych skutków ubocznych!

Inne działania donosowej insuliny zauważone w badaniach naukowych

  • zwiększa zasoby energetyczne mózgu i może poprawiać kognicję,
  • może poprawiać pamięć,
  • działa neuroprotekcyjnie, chroni neurony przed uszkodzeniami,
  • może poprawiać nastrój,
  • regeneruje uszkodzone czucie węchu,
  • wspiera walkę ze stresem oksydacyjnym,
  • może regulować apetyt.

Suzanne M. de la Monte, MD, MPH „Early intranasal insulin therapy halts progression of neurodegeneration: progress in Alzheimer’s disease therapeutics” Aging health. 2012; 8(1): 61–64

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *