Blister z tabletkami oraz rozsypane tabletki na czerwonym tle

Modafinil z założenia jest lekiem na narkolepsję, zaliczanym do grupy eugeroików, jednak jego złożony profil działania mocno przyciągnął uwagę osób pracujących umysłowo. Otóż jest wiele danych, które wskazują na to, że modafinil poprawia zdolności umysłowe, dzięki czemu ułatwia pracę i naukę.

Mechanizm działania modafinilu

Modafinil podnosi poziomy dopaminy i noradrenaliny, gdyż jest inhibitorem ich wychwytu zwrotnego. Te dwa neuroprzekaźniki mają działanie pobudzające, motywujące i wyostrzające zmysły.

Wpływa też na zwiększoną aktywację neuronów oreksynergicznych, co następnie powoduje wzrost histaminy. I oreksyna, i histamina są czynnikami uczestniczącymi w regulacji rytmu snu i czuwania, niwelując senność i podtrzymując czujność.

Poza powyższymi, modafinil dodatkowo osłabia działanie GABA, a dodatkowo pobudza glutaminian. GABA hamuje układ nerwowy, a glutaminian go pobudza. Tak więc osłabienie GABA z jednoczesną stymulacją glutaminianu daje wyraźne działanie pobudzające mózg do pracy.

Modafinil jest lekiem znoszącym senność, pomagający szczególnie osobom z bezsennością, by zmniejszyć zmęczenie za dnia. Połączenie wszystkich powyższych działań efektywnie i kompleksowo rozjaśnia umysł i pobudza do działania. W badaniach udokumentowano dodatkowy wpływ na poprawę neuroplastyczności. Cały profil działania bardzo sprzyja pracy umysłowej i nauce, toteż modafinil jest bardzop opularny na uczelniach wyższych oraz wśród programistów, lekarzy, adwokatów i przedstawicieli podobnych, wymagających zawodów.

Podobne substancje

Modafinil jest pełnoprawnym lekiem, dlatego bez wskazań medycznych ciężko jest go zdobyć. Osoby, które chcą skorzystać z jego właściwości w ramach „dopingu mózgu” niekiedy korzystają z jego prekursora, Adrafinilu. Jego działanie jest niemalże tożsame, ponieważ w wątrobie konwertuje do właśnie do modafinilu. I modafinil, i adrafinil występują też w formach fluorowych pochodnych – CRL-40,940 (fl-modafinil) i CRL-40,941 (fl-adrafinil). Do podobnych zaliczyć można też armodafinil, który to jest po prostu wyizolowanym, aktywniejszym enancjomerem modafinilu o konfiguracji R-.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *